16 porad jak zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy i dokumentów
Wiele razy rozmawiając z dziewczynami zaważyłam, że najczęściej poruszanym tematem związanym z podróżowaniem był temat bezpieczeństwa. Czy to jest bezpieczne? Jak się zabezpieczyć? Na co szczególnie uważać? – takie pytanie królują zwykle przy opowieściach o wyprawach dalszych niż do sąsiedniego miasta.
Postrzeganie bezpieczeństwa w różnych wymiarach często decyduje o tym, czy dziewczyny chcą podróżować samodzielnie i solo. Jesteśmy w tym aspekcie bardziej czujne i ostrożne niż mężczyźni. I nie jest to dziwne. Ze względów kulturowych lista problemów, z którymi mogą się zetknąć samodzielne podróżniczki jest dłuższa niż ta, która dotyczy podróżników.
Mimo, że nie ma żadnego miejsca, które byłoby w 100% bezpieczne, można przed wieloma niespodziankami i nieprzyjemnymi sytuacjami w podróży się zabezpieczyć. Dlatego zdecydowałam się zrobić o bezpieczeństwie w podróży cały cykl i podzielić się wiedzą, doświadczeniem i praktycznymi radami. Mam nadzieję, że materiał zachęci te z Was, które jeszcze nie podróżowały samodzielnie to zaplanowania takiego wyjazdu. Mam również nadzieję, że doświadczone solo podróżniczki znajdą tutaj nowe wskazówki i pomysły.
Na pierwszy ogień idzie bezpieczeństwo pieniędzy i dokumentów. Dowiedzcie się jak zadbać o bezpieczeństwo przed i w trakcie podróży, jak chronić nasze wartościowe rzeczy i co robić jeśli przydarzy się kradzież. Przed Wami 16 praktycznych rad.
1. Zdjęcia dokumentów
O bezpieczeństwo pieniędzy i dokumentów zaczynamy dbać już przed podróżą. Przed wyjazdem trzeba koniecznie zrobić zdjęcia naszych ważnych dokumentów (paszport, prawo jazdy, dowód osobisty, legitymacje uprawniające do zniżek, wizy, książeczka szczepień etc.) i przechowywać zdjęcia na naszym indywidulanym mailu lub dysku. Warto również udostępnić zdjęcia bliskim, którzy w podbramkowej sytuacji (np. kradzieży) mogą wysłać kopie do ambasady lub konsulatu.
2. Kopie dokumentów
Oprócz zdjęć na mailu warto również zrobić kilka fizycznych, papierowych kopii ważnych dokumentów. Czasem zdarza się, że np. w hotelu/hostelu jesteśmy proszeni o pozostawienie paszportu i wtedy najczęściej możemy posiłkować się kopią bez konieczności udostępniania oryginału.
3. Zdjęcia bagażu
Warto również przed samym wyjazdem zrobić zdjęcia spakowanych bagaży. Ułatwi to poszukiwania np. w sytuacji zagubienia bagażu przez linie lotnicze lub gdyby w inny sposób Wasza walizka dostała nóg.
4. Odpowiedni research
Przed podróżą warto zorientować się jak wygląda sytuacja z płatnościami w miejscu do którego się wybieramy. W szczególności ważne jest określenie czy możemy liczyć na płatności kartą kredytową/debetową, czy będziemy miały możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu etc. Co może dziwić nawet w niektórych krajach Europy Zachodniej płatności danym typem karty mogą nie być obsługiwane (ja na przykład miałam problemy z płatnościami kartą w Holandii).
5. Konto walutowe
Jeśli wybieramy się do kraju, którego walutą jest euro warto założyć sobie konto walutowe i korzystać przy transakcjach z tego konta. Unikniemy wtedy przewalutowań.
6. System skrytek
Warto przed wyjazdem przemyśleć sobie, w jaki sposób będziemy przechowywały gotówkę, karty i dokumenty. Istotne jest oczywiście, żeby nie przechowywać wszystkiego w jednym miejscu. Do bezpiecznego przechowywania można używać „safe belta”, czyli takiej małej saszetki, którą wkłada się pod ubranie. Można się z nią wygodnie poruszać, jest niewidoczna i dostęp do niej jest bardzo utrudniony. Przed włożeniem do „safe belta” pieniądze i dokumenty lepiej włożyć w worek, na wypadek deszczu. „Safe belta” możecie kupić w sklepach sportowych lub podróżniczych.
Jeśli w podróży nosicie głównie spodnie alternatywą może być pasek, który również jest bezpieczną skrytką (ma od wewnątrz wszyty zamek, który umożliwia ukrycie banknotów pod materiałem). Minusem tego rozwiązania jest brak możliwości ukrycia w taki sposób paszportu lub kart płatniczych.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest skonstruowanie swoich własnych skrytek, rodem z opowieści babci o transporcie gotówki w zamierzchłych czasach. Tutaj nada się każda część ubioru, która jest mniej dostępna i mniej intuicyjna, ogranicza Was tylko wyobraźnia.
7. Pieniądze na czarną godzinę
Polecam posiadanie tzw. emergency money czyli pewnej kwoty pieniędzy, schowanej w zupełnie innym miejscu niż reszta Waszych środków. Można na przykład wszyć pewną kwotę pieniędzy w Waszym plecaku lub kreatywnie ukryć w kosmetyczce lub apteczce (np. w opakowaniu tamponów).
8. Postarzony sprzęt elektroniczny
Przed wyjazdem warto postarzyć nasz sprzęt elektroniczny. Świetnie sprawdzi się tutaj przede wszystkim gruba taśma klejąca w jakimś mało interesującym burym kolorze, którą zaklejamy logo na aparacie, a najlepiej cały aparat a także nalepki, których możemy użyć do ukrycia logo laptopa. Warto również postarzać i zmniejszać atrakcyjność toreb, w których przechowujemy nasz sprzęt.
9. Portfel podręczny
W trakcie podróży dokumenty, karty i większość gotówki przechowujemy w naszych bezpiecznych miejscach, a do portfela w torbie podręcznej, z którego korzystamy na co dzień wkładamy tylko niewielką odliczoną część na dany dzień. Jeśli zdarzy się Wam konieczność większego zakupu zawsze możecie przeprosić, znaleźć toaletę i tam wyjąć potrzebne środki finansowe z naszej skrytki.
10. Wspólny portfel
Jeśli podróżujecie w grupie dobrym pomysłem będzie też stworzenie wspólnego portfela na drobne codzienne wydatki. Taki portfel każda osoba może zasilać co kilka dni taką samą kwotą. Dzięki temu będzie bezpieczniej, ale też łatwiej z rozliczeniami.
11. Wtapianie się w tłum
Ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo pieniędzy i dokumentów jest wtapianie się w tłum w miejscu, w którym podróżujecie. Nie rzucając się w oczy, możemy uniknąć niechcianej uwagi. Dlatego też warto zadbać o to, żeby nasz strój był adekwatny. Nie zapominajmy, że nasz status materialny mogą zdradzać loga na ubraniach, sprzęt którego używamy czy widoczna biżuteria. Moim zdaniem im mniej tego typu akcentów tym bezpieczniej.
12. Ustawienie automatycznych płatności
Warto jeśli to możliwe w trakcie wyjazdu nie korzystać z bankowości elektronicznej, szczególnie w otwartych sieciach wi-fi w hotelach czy kawiarniach. Przed wyjazdem zaplanujcie swoje płatności i ustawcie tak, aby zrealizowały się automatycznie.
13. Naładowany telefon
Bezpieczeństwo to także zawsze naładowany telefon, ładowarka, którą macie przy sobie i power bank.
14. Co robić jeśli zdarzy się kradzież?
Co robić jeśli zdarzy się kradzież pieniędzy, dokumentów czy sprzętu? Jeśli problem dotyczy kart płatniczych lub kredytowych w pierwszej kolejności należy skontaktować z centrum obsługi kart i je zablokować, aby uniknąć możliwości ich użycia. Podobnie jeśli kradzież dotyczy telefonu komórkowego.
W kolejnym kroku trzeba oczywiście zgłosić kradzież do odpowiednich organów (głównie na policję). Spisać dokładnie (również dla siebie) wszelkie okoliczności zdarzenia i oszacować wartość utraconych rzeczy. Zgłoszenie jest istotne z punktu widzenia ubiegania się o zwrot kosztów z tytułu ubezpieczenia (jeśli wykupiłyście przed wyjazdem ubezpieczenie bagażu do czego oczywiście zachęcam) a także w procesie wyrabiania nowych dokumentów.
15. Utrata dokumentów – co robić?
Jeśli problem dotyczy utraty dokumentów kluczowy jest kontakt z najbliższą polską ambasadą lub konsulatem (jeśli w danym kraju nie ma polskiej ambasady możemy skontaktować się z ambasadą w kraju sąsiednim, a fizycznie nowe dokumenty będziemy w stanie zorganizować także w placówce dyplomatycznej innego kraju UE).
16. Brak środków – co robić?
W przypadku kradzieży kart lub pieniędzy musimy oszacować czy mamy wystarczające środki, żeby przetrwać do końca podróży. Jeśli nie, można rozważyć transfer gotówki przez naszych bliskich, przy pomocy firm, które się w tym specjalizują.