
Wyruszam w podróż a moi bliscy zostają w domu. 8 sprawdzonych wskazówek jak sobie radzić.
„Ja wiedziałam, że Ty znów coś wymyślisz” – tak reaguje zawsze moja mama na wieść o zakupionych biletach lotniczych i nowym podróżniczym projekcie. I mimo, że moi rodzice są przyzwyczajeni do wyjazdów jestem pewna, że za każdym razem się stresują i pewnie woleliby, żebym nie jechała. Co zatem robić, żeby łatwiej przetrwać sytuację „ja wyruszam w podróż, moi bliscy zostają w domu”? Jak rozmawiać o podróżach i przekonywać partnerów, rodziców i przyjaciół do swojej pasji? Poniżej znajdziecie 8 sprawdzonych praktycznych wskazówek.
1. Zaakceptuj odmienne zdanie
Pierwsza wskazówka może być trochę przewrotna, ale zmienia przede wszystkim nasze widzenie sytuacji. Warto po prostu zaakceptować fakt, że nasi bliscy mogą mieć zupełnie inne zdanie na temat podróżowania. A także zupełnie inne emocje z tym związane. Mają do tego prawo. Często boją się o nas. Czasem sami nigdy nie podróżowali. Może podróżowali, ale to doświadczenie im się nie podobało. Może mają zupełnie inny zestaw potrzeb podstawowych i podróże się w nim nie mieszczą. Wszystko to jest ok.
Piszę o tym dlatego, że często się złościmy, nie dajemy naszym bliskim prawa do innego zdania w kwestii podróży. Uważamy ich częstą postawę strachu przed podróżowaniem za „mało oświeconą”. Oczywiście nasza akceptacja nie będzie oznaczała, że nie przedstawiamy naszego punktu widzenia. Nie przestaniemy także być „agitatorami” podróżowania ani tym bardziej, że przestaniemy wyjeżdżać.
2. Pokazuj swoje „dlaczego”
W ramach pokazywania naszego punktu widzenia warto rozmawiać z partnerami, rodzicami czy przyjaciółmi, o tym dlaczego wyjeżdżamy i co nam dają podróże. Często z zewnątrz podróże mogą się wydawać fanaberią, kaprysem, niepotrzebnym wystawianiem siebie na niebezpieczeństwo. Warto pokazywać jakie znaczenie mają dla Was. Może jedziecie do danego kraju, żeby podszkolić język? A może samodzielna podróż da możliwość sprawdzenia się w trudnej sytuacji? Może chcecie spełnić swoje dziecięce marzenie? A może po prostu szukacie głębokiego relaksu, który możliwy jest tylko z turkusową wodą i temperaturą 30 stopni w cieniu? Myślę, że znając Wasze głębokie „dlaczego” łatwiej jest Waszym bliskim zrozumieć potrzebę podróży.
3. Buduj realistyczną wizję
Bardzo ważne jest także budowanie wśród bliskich realistycznej wizji miejsca, do którego zamierzamy jechać. Nie od dziś wiadomo, że negatywne informacje lepiej się sprzedają. Dlatego wiadomości i Internet są wypełnione newsami budującymi nasz strach przed światem. Oczywiście nie oznacza to, że nie ma na świecie miejsc niebezpiecznych, których należy unikać. Jest ich jednak zdecydowanie mniej niż należałoby sądzić z przekazu medialnego.
Dlatego warto pokazywać bliskim blogi, relacje osób, które odwiedziły dany kraj, dane miejsce i mogą mieć relację z pierwszej ręki. Warto wspólnie oglądać filmy dokumentalne o danym kraju, warto wspólnie oglądać programy kulinarne i przyrodnicze.
4. Zadbaj o stały kontakt
W trakcie podróżowania będą nas dzielić od bliskich często tysiące kilometrów. Dlatego warto zadbać o określenie reguł naszego kontaktu. Warto ustalić jak często będziemy się kontaktować i w jaki sposób. Opowiedzenie o naszych potrzebach i oczekiwaniach jest ważne, żeby nie okazało się, że bliscy czekają każdego dnia na foto relację z podróży, podczas gdy Wy chciałybyście się spokojnie zatopić w podróżowaniu i mieć kontakt raz na kilka dni.
Współczesna technologia przychodzi w tym kontakcie z ogromną pomocą. W większości miejsc gdzie będzie Internet możemy się regularnie słyszeć, a nawet widzieć. Warto zweryfikować jak wygląda sytuacja z zasięgiem Internetu oraz sieci GSM. Jeśli wiemy, że wyruszamy na pustynię, albo do odległego od cywilizacji parku narodowego i mogą być problemy z łącznością trzeba dać znać naszym bliskim z wyprzedzeniem, żeby nikt niepotrzebnie się nie martwił.
5. Zadbaj o plan awaryjny
Przed wyjazdem warto również ustalić scenariusz działania jeśli w trakcie podróżowania pojawi się sytuacja awaryjna np. kradzież dokumentów czy portfela. W szczególności warto zostawić swoim bliskim kopie dokumentów (paszportu, wizy, książeczki ze szczepieniami) tak, żeby np. łatwo mogli nam pomóc w zorganizowaniu dokumentów zastępczych. Warto również kopie tych dokumentów mieć na swoim mailu. Kolejną kwestią wartą przemyślenia i ustalenia są sposoby na awaryjne przekazanie gotówki. Taki plan awaryjny pozwoli Waszym bliskim mieć poczucie, że nawet na końcu świata będą w stanie Was wesprzeć.
6. Oswajaj z wyjazdami
Jeśli to tylko możliwe na początku naszej podróżniczej drogi warto naszych bliskich powoli oswajać z wyjazdami. Oznacza to, że warto zacząć od podróży na weekend do pobliskiej Pragi, a nie od położonej na krańcu świata Indonezji. Pozwoli im to stopniowo nabrać zaufania, że podróżowanie jest dla nas bezpieczne i stopniowo przyzwyczaić się do dzielącej nas odległości. W obecnej sytuacji możesz również zacząć od lepszego poznania swojego miasta lub regionu.
7. Po powrocie zorganizuj relację z podróży
Po powrocie z każdej podróży obowiązkowym punktem programu jest szczegółowa relacja dla naszych bliskich z wyjazdu. Warto zorganizować pokaz zdjęć, filmików i szczegółowo odpowiedzieć o tym co widziałyście i czego doświadczyłyście. Dodatkowym sprawdzonym sposobem przekonywania do podróżowania jest zorganizowania dla Waszych bliskich wieczoru z kuchnią z danego miejsca. Warto z podróży przywieźć jakieś lokalne przysmaki, przyprawy, alkohole tak, żeby Wasi partnerzy, rodzice, przyjaciele mogli również doświadczyć i posmakować tej samej przygody.
8. Zorganizuj wspólną wyprawę
Na zakończenie warto wspomnieć o jeszcze jednej technice, która może pomóc przekonać naszych bliskich do podróżowania, a mianowicie o zorganizowaniu wspólnej wyprawy. Być może Wasza mama zawsze marzyła o wycieczce do Paryża, ale nie miała odwagi, żeby ten plan wcielić w życie. Być może Wasi przyjaciele od lat dyskutują na temat objazdówki po parkach narodowych w USA, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Możecie taką podróż zorganizować wspólnie. Pewnie będziecie wtedy musieli znaleźć wspólny mianownik w stylu i sposobie podróżowania, ale będzie to doskonała okazja, żeby przeżyć wspólną przygodę i zbudować piękne wspomnienia.

